Управління ветеринарної медицини в м. Біла Церква

Білоцерківська державна лікарня ветеринарної медицини в м. Біла Церква

ІНФОРМУЄ - ОБЕРЕЖНО СКАЗ !!!

Сказ - заразна невиліковна хвороба людей і тварин, передається головним чином, при покусах хворими на сказ тваринами

Сказ залишається одним з найбільш небезпечних інфекційних (зоонозних) захворювань у більшості країн світу, в тому числі й в Україні. Це пов'язано з тим, що лікування від цього захворювання немає, воно завжди закінчується летально. Причому людина помирає протягом 4-5 днів у важких муках.

Що необхідно знати про сказ і як вберегтись населенню від нього?

Сказ, або водобоязнь, — особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини. Особливо небезпечні лисиці та безпритульні тварини, які не щеплені проти сказу.

Збудник сказу є в слині і мозку хворої тварини або клінічно здорової вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто, на перший погляд, цілком здорової тварини.

Перебіг сказу в різних тварин має свої особливості. Загальноприйнятними є зміна поведінки, збудження, слиновиділення, блювання, параліч м'язів.

Сказ у лисиць протікає своєрідно. Хворі тварини не нападають на людей, не завдають їм важких укусів, не бояться нікого, не збуджені, забігають у населені пункти.

Проблема боротьби та профілактики сказу є не тільки ветеринарною і медичною, але й загальнодержавною. Оскільки тенденція до виникнення нових вогнищ зберігається, то необхідне комплексне здійснення заходів органами державної ветмедицини, охорони здоров'я, виконавчої влади, органів внутрішніх справ, житлово-комунального, лісового, мисливського господарств.

Основою їх ефективного проведення є боротьба з безпритульними тваринами, контроль за утриманням домашніх тварин, проведення планових заходів щодо зниження чисельності лисиць, незалежно від термінів полювання, профілактичні щеплення проти сказу собак, кваліфікована і своєчасна допомога людям, які потерпіли від укусів тварин.

Рекомендуємо не залишати без уваги випадки покусу, подряпини та ослинення людей чи тварин тваринами-хижаками. Звертайте увагу на поведінку тварин, особливо нещеплених проти сказу. Враховуючи те, що сказ — хвороба невиліковна, при найменшій підозрі треба повідомити органи ветмедицини та санітарно-епідеміологічну службу. Обов'язково слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою у лікувальні заклади. Тільки вчасно, кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу може вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

Власникам тварин необхідно ізолювати підозрювану на сказ тварину. Тільки щеплення домашніх тварин може убезпечити їх від захворювання сказом.

Якщо ми всі разом вирішуватимемо цю проблему — сказ відступить від нас назавжди.

Дотримуйтесь та виконуйте такі правила:

1. Ні в якому разі не бігайте не кричіть в присутності незнайомої собаки чи кота.

2. Не чіпайте чужих цуценят (котенят) і не робіть різних рухів в присутності їх матері.

3. Не підходьте близько до чужої собаки і тим більше - не гладьте її без згоди власника тварини.

4. Не підходьте і не чіпайте тварин, які сплять або їдять.

5. Пам'ятайте, тварини нерідко проявляють агресію у відповідь на те, що їх лякає (вибух петарди, підвищений голос тощо).

6. Коли до Вас підбігає агресивна собака (кішка) - не рухайтесь. Не кричіть, не махайте руками, ні в якому разі не намагайтеся віддати команду «фу», «сидіти». Просто стійте і чекайте на власника тварини.

7. Якщо тварини Вас обнюхує, не нервуйте. Це може бути неприємно, але краще за покус.

8. Ніколи не показуйте тварині свого страху. Не відвертайтеся від гавкаючого на Вас собаки, не підставляйте йому свою спину.

9. У випадку коли на Вас все ж напали, спробуйте що небуть кинути в тварину (сумку, шапку, куртку). Не виключно, що вона переключиться на предмет.

10. Тварину, що покусала людину чи тварину, потрібно тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Про це негайно слід повідомити медичного та ветеринарного працівника.

11. При укусі, терміново (так як вірус втручається в організм на протязі 15 хвилин) промити рану від покусу тварини або місце, куди потрапила її слина, великою кількістю проточної води та натерти шкіру господарським милом до утворення густої мильної піни та терміново - звернутися в медичний заклад та повністю пройти призначений курс щеплень в передбачений строк.

12. Кожний випадок незвичайного поводження тварини (збудження, поїдання сторонніх предметів) потрібно підозрювати на захворювання сказом. При появі біля домашніх тварин хижаків (лисиць, вовків та інших) та нанесення ними покусів тваринам, необхідно терміново сповістити ветеринарних працівників.

13. У випадку вигулу собак власниками тварин на території шкіл, дитячих садків, спортивних майданчиках будинків, паркових зонах без ошийника з повідком та наморднику телефонуйте 102 - міліція.

14. З метою обов'язкової профілактики захворювання м'ясоїдних на сказ Білоцерківська міська державна лікарня ветеринарної медицини щочетверга проводить безкоштовні щеплення собак та котів з 8.00 до 17.00 за адресою: вул. Товарна 27, т. 6-10-23, 6-52-05.

Управління ветеринарної медицини в м. Біла Церква. Білоцерківська міська державна лікарня ветеринарної медицини.


Кiлькiсть переглядiв: 325

Коментарi